2004-06-14, 10:12
Pfizer uppmuntrar fler kvinnor till karriär i näringslivet
Åsa Carlsson, 25 år, har utsetts till årets "Female Economist of the Year". Stipendiet innebär ett års specialkomponerat program på Pfizers huvudkontor i New York efter sex till tolv månader på Pfizer i Sverige. Priset ges för fjärde året till en framstående kvinnlig nyutexaminerad civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm.
Stipendiet instiftades 2001 för att belöna och uppmuntra duktiga unga kvinnor samt på sikt förbättra jämställdheten inom näringslivet och öka antalet kvinnor i näringslivets toppskikt. Bakom priset står förutom Pfizer, Handelshögskolan i Stockholm och Barbro Ehnbom som sedan mer än 20 år arbetat i det amerikanska näringslivet.
- Vi på Pfizer är mycket stolta över att vara med och utse "Female Economist of the Year". Pfizer är i dag världens ledande läkemedelsbolag och för oss är det självklart att vi ska vara en attraktiv arbetsgivare för både kvinnor och män. Stipendiet är därför ett viktigt led i vår strävan att verka för ett näringsliv där förutsättningarna för kvinnor att nå företagsledningar och styrelser är lika goda som för män, säger Lars Gunneflo, VD på Pfizer AB.
Stipendiet ger kvalificerade internationella erfarenheter och insyn i en bransch med specifika förutsättningar och utmaningar. Erfarenheter som kan ligga till grund för stipendiatens fortsatta karriär i Sverige och som förhoppningsvis kan ge ringar på vattnet och sporra andra unga kvinnor till stordåd.
Stipendiaten Åsa Carlsson kommer från Tyresö utanför Stockholm och tog examen från Handelshögskolan under våren. Hennes inriktning är nationalekonomi med fokus på hälsoekonomi.
- Priset betyder jättemycket för mig. De är en enorm möjlighet att få insyn i läkemedelsbranschen på det här sättet. Dessutom är stipendiet unikt eftersom det har en praktisk inriktning och verkligen konkret hjälper mig att komma in i arbetslivet och bistår med ett stort nätverk, säger Åsa Carlsson.
Viveka Åberg, medicinsk chef på Pfizer AB, kommer att närvara för att dela ut stipendiet till Åsa Carlsson på Confidencen på Ulriksdals slottsteater den 14 juni.
Pfizer (29 nyheter)
Ytterligare information:
http://www.pfizer.se
Skriven av: Uppsalanytt
